Zastanawiasz, jaki kolor posiada miód gryczany? A może chcesz sprawdzić, na co najlepszy jest ten produkt? Jedno jest pewne: ma najbardziej intensywny smak ze wszystkich miodów!
Miód gryczany - ważny element dobrej diety
Skąd wywodzi się miód gryczany? Okazuje się, że z Azji! W Polsce jego główny składnik pojawia się najczęściej w uprawie - w końcu to z gryki zwyczajnej miód gryczany wydobywają pszczelarze. Kwitnienie gryki ma miejsce w lecie, od lipca do sierpnia. Sama gryka charakteryzuje się drobnymi, białymi, czerwonymi lub różowymi kwiatami i klasyfikowana jest jako roślina lecznicza. Co począć z miodem gryczanym? Dodawaj go do herbaty, owsianki lub do dowolnego śniadania - naprawdę warto włączyć go do codziennej diety! Ten smakołyk działa nie tylko bakteriobójczo. Jest niezastąpiony w trakcie wielu chorób, doskonale sprawdza się w leczeniu schorzeń wątroby, chorób serca i krążenia. Cała masa zawartych w produkcie witamin i mikroelementów pomaga goić rany i wzmacnia serce.
Na co jest dobry miód gryczany? Właściwości miodu z gryki
Miód gryczany znany jest ze swoich licznych zdrowotnych i leczniczych właściwości. W postaci płynnej kolor miodu jest jasnobrązowy, zaś podczas przechowywania z dostępem do światła, produkt staje się ciemnobrązowy, wręcz brunatny. Niekiedy jego barwa graniczy z czarnym. Krystalizacja miodu gryczanego dokonuje się przez około 3 miesiące. Podczas niej ma miejsce rozwarstwienie produktu, w trakcie którego jego górna część pozostaje w formie płynnej, dolna natomiast ulega krystalizacji. Po dokonanym procesie kolor miodu jaśnieje. Smak patoki jest specyficzny i bliżej nieokreślony - waha się pomiędzy słodyczą, a ostrością i pieczeniem.
Miód gryczany - na co można go stosować?
Zastanawiasz się, na co pomaga miód gryczany? Jego zalety można wymieniać w nieskończoność! Produkt doskonale sprawdzi się na leczenie miażdżycy, wzmacnianie odporności, obniżenie zbyt wysokiego ciśnienia krwi czy na spowalnianie procesów starzenia się organizmu. Na co jeszcze dobry jest miód gryczany? Pomaga leczyć choroby serca i układu krążenia, stany zapalne nerek i dusznicę bolesną, a na dodatek obniża poziom cholesterolu, odtruwa i ochrania wątrobę, jest genialnym źródłem energii i przyspiesza gojenie się ran. Stosowanie miodu gryczanego zalecane jest w okresie rekonwalescencji. Produkt skraca okres zdrowienia po złamaniach, działa odtruwająco, poprawia wzrok, leczy przeziębienie, wzmacnia skórę, czyniąc ją bardziej elastyczną, a na dodatek jest naturalnym antybiotykiem.
Miód gryczany - jak spożywać?
Miód gryczany można spożywać na wiele różnych sposobów. Należy do nich smarowanie pieczywa, dodawanie do zup mlecznych, rozpuszczanie w ciepłych napojach lub konsumowanie bezpośrednio łyżeczką. Podczas dodawania miodu gryczanego do herbaty, wody, ziół czy mleka, zawsze należy brać pod uwagę wcześniejsze przestudzenie napoju - w wysokiej temperaturze miód traci swe lecznicze właściwości. Zalecana dawka profilaktyczna miodu gryczanego wynosi 1-2 łyżki stołowe na dzień, w stanach chorobowych warto przyjmować natomiast 1-2 łyżki 3 razy w ciągu dnia. Miód gryczany jest odpowiedni dla dzieci, które ukończyły 1 rok życia.
Domowe sposoby na kaszel - miód gryczany na kaszel
Rodzaj polecanego miodu na kaszel zależy przede wszystkim od rodzaju kaszlu. Idąc tym tropem, na kaszel mokry najlepszy będzie miód spadziowy, na kaszel suchy natomiast - właśnie miód gryczany. Produkt doskonale nawilży podrażnioną śluzówkę, a w dodatku zahamuje odruch kaszlu i pozwoli na spokojne przespanie całej nocy. Najlepiej przyjmować go tuż przed położeniem się spać. Warstwa wytworzona przez miód gryczany ochroni nadwyrężone drogi oddechowe i zregeneruje podrażnione przez chorobę miejsca.
Miód gryczany a cukrzyca - czy jest wskazany w diecie cukrzyka?
Miód nie jest zabroniony w cukrzycowej diecie. Zawierający wysoką zawartość fruktozy miód gryczany będzie właściwy dla wszystkich osób z łagodnymi objawami cukrzycy. Na wszelki wypadek jego użycie warto skonsultować z lekarzem.
0 Komentarze