Czym są miody manuka? Niczym innym, jak pozornie zwyczajnymi miodami pochodzącymi z Nowej Zelandii, kryjącymi w sobie ogrom niebywałych, unikalnych właściwości.
Co to jest manuka?
Manuka jest rodzajem herbacianego krzewu, występującym jedynie w regionach Nowej Zelandii. Co istotne, miodem manuka mogą być określane wyłącznie miody pochodzące właśnie z tego krzewu, wyprodukowane na terenie Nowej Zelandii, których smak jest lekko gorzki (nazywany mineralnym). Dzięki niemu miodu manuka nie da się pomylić z żadnym innym miodem. Miód manuka charakteryzuje się też aromatycznym zapachem o nucie wrzosu i wilgotnej ziemi oraz występującym w sobie składnikiem aktywnym MGO. Okres produkcji miodu manuka pokrywa się z okresem kwitnienia jego krzewów.
Na co pomaga miód manuka? Właściwości miodu manuka
Miody manuka obfitują w liczne właściwości lecznicze, zdrowotne i kosmetyczne. Miody posiadające stężenie MGO 100+ charakteryzują się właściwościami antybakteryjnymi, przeciwgrzybicznymi, przeciwzapalnymi i przeciwwirusowymi, dzięki czemu doskonale pomagają przede wszystkim na choroby związane z przewodem pokarmowym. Wyróżnić można tutaj dolegliwości takie jak wrzody żołądka, zaburzenia trawienia, zespół jelita wrażliwego i nadkwasotę. Dzięki antybakteryjnemu działaniu miodu, produkt skutecznie hamuje rozwój pałeczki jelitowej i pałeczki okrężnicy, paciorkowca czy gronkowca. Nie wolno zapomnieć o innych prozdrowotnych możliwościach wykorzystania miodu manuka, do których zalicza się likwidację zakażenia dróg moczowych i trądziku, pomoc w neutralizacji trudno gojących się ran i odleżyn oraz działanie profilaktyczne, chroniące przed grypą i przeziębieniem.
Jak stosować miód manuka?
Jak spożywać miód manuka? Najlepiej na czczo i z samego rana! Najprościej jeść po 2-3 łyżeczki miodu manuka dziennie, nie mniej niż 20 minut przed śniadaniem lub po łyżeczce na 20 minut przed każdym posiłkiem.
Ile kosztuje miód manuka? Cena
Cena miodu manuka waha się w zależności od stężenia methylglyoxalu, określanego jako MGO. Im wyższe stężenie MGO i więcej gramów miodu, tym większa kwota, którą należy uiścić. Miód manuka dostaniemy już za 50 złotych przy niewielkim MGO i 250 gramach produktu, jednak ten sam produkt przy 550+ MGO i 500 gramach może oscylować już w okolicy 370 złotych.
Miód manuka: opinie użytkowników i lekarzy
Lekarze niejednokrotnie polecają miód manuka na liczne dolegliwości. Przy kupnie preparatu trzeba upewnić się, że jest to produkt oryginalny, w przeciwnym razie nie pomoże. Dominują opinie o zbawiennym działaniu miodu manuka.
„Mimo, że nie jestem fanką miodów, pokusiłam się o miód manuka ze względu na jego właściwości. Wielkie WOW! Nie zawiodłam się. Koniec bóli brzucha, przeziębienie jak ręką odjął. Muszę polecić!” - Anna.
„Używam go od dawna, idealny w walce z trądzikiem i przy pomocy na żołądek” - Karolina.
„Wyleczył długo gojącą się ranę nawet u mojego psa!” - Paweł.
Który miód manuka wybrać? Rodzaje miodów manuka
Metoda, która pozwala na zbadanie stężenia methylglyoxalu (MGO) w miodzie, została opracowana w 2007 roku. Dzięki niej jesteśmy w stanie rozróżnić miód ze słabszym działaniem antybakteryjnym od miodu z działaniem mocniejszym - im wyższe stężenie MGO, tym mocniejsze działanie. Miody europejskie charakteryzują się skalą MGO wynoszącą od 1 do 10, miód manuka zaś może osiągnąć nawet 550 stopni i więcej.
Miód manuka powyżej 550, osiągający 800 lub nawet 900 MGO, nie może powstawać w sposób naturalny. Te wspierane produkty musiały zostać poddane obróbce i nie są 100% naturalnymi wyrobami. Miód manuka 400 polecany jest przede wszystkim osobom, które zmogła już choroba. Jeśli pogoda sprzyja rozwojowi przeziębienia, warto sięgnąć po miody MGO 100+ lub MGO 250+.
Miody 550+ używane są w razie poważniejszych problemów zdrowotnych, np. przy dolegliwościach układu pokarmowego. Jeśli pragniesz przetestować miód manuka, najlepszy będzie ten o MGO 400+ o gramaturze 500g - w przypadku tego miodu stosunek ceny do jakości jest zdecydowanie najbardziej korzystny, a jedno opakowanie miodu wystarczy aż na miesiąc kuracji dla jednej osoby. Po tym czasie najlepiej zdecydować się na kontynuację używania miodu manuka lub na ewentualnie zwiększenie czy też zmniejszenie jego stężenia.
0 Komentarze