Miód to dzieło pszczół, znane i cenione od wieków. Już starożytyny Egipt doceniał drogocenne właściwości miodu. Każdy z nas wie, że miód wytwarzają pszczoły. Ale szczegóły produkcji tego surowca nie są najcześciej do końca znane. W naszym artykule przedstawiamy krótko jak wygląda proces produkcyjny miodu.
Z czego i jak powstaje miód?
Nektar jest bazą, głównym surowcem z którego pszczoły mogą wyprodukować miód. Nektar powstaje w gruczołach kwiatów, zwanych inaczej nektarnikami. Wbrez panującej opinii "nektaru kwiatowego" musimy wyprowadzić Was z błędu - pszczoły zbierają go również z liści oraz z okolic przylistnych.
Gromadzony nektar w pszczelich wolach ląduje w ulu gdzie rozpoczyna się cały proces produkcyjny. Zebrany nektar jest wzbogacony w organiczne kwasy oraz enzymy. W ulu nektar przechowywany jest w plastrach. Zadaniem pszczół jest utrzymanie wysokiej temperatury, która pomaga osuszyć miód i odparować z niego wodę.
Produkcja miodu nie zatrzymuje się na tym etapie. W trakcie przechowywania miodu, zachodzi wiele przemian biochemicznych, które nie są do końca zbadane i wyjaśnione. Poki co współeczsna nauka tłumaczy, że pod wpływem kwasów i enzymów zawartych w przewodzie pokarmowym pszczół, sacharoza ulega przekształceniu w glukozę i fruktozę. Niestety w dalaszym ciągu nie wiadomo skąd w dojrzałym miodzie wtystępują dekstryny.
Jak powstaje miód? Historyjka obrazkowa
Poniżej infografika prezentująca proces produkcji miodu od zebrania nektaru po jego umieszczenie w słoiku.
0 Komentarze